Praha

Divadlo Spejbla a Hurvínka slaví narozeniny Máničky a Žeryka

Mánička  a Žeryka oslavují 19. 4. 2020 už  90 narozeniny. Letošní rok je pro divadlo vůbec váznamným, protože se tu slaví i 100. Narozeniny letého pana Spejbla.

Premiéru měla Mánička a Žeryk v představení pro dospělé „Hurvínkova jarní revue právě  19.4.1930. Při premiéře si Hurvínek s Máničkou ještě onikali a od té chvíle jejich přátelství prošlo řadou proměn a přečkalo i 2.světovou válku, rok 1948 a 1968, dočkalo se revoluce v roce 1989 a pod rouškou dnešních dní trvá dodnes.

O Máničce

Máničku  podle návrhu prof. Josef Skupy a za přispění Jiřího Trnky vyřezal Gustav Nosek. Její první podoba snad byla údajně inspirována tanečnicí Josephine Bakerovou. Za 90 let prošla Mánička řadou proměň a ustálila se její podoba od Zdeňka Juřeny z přelomu 70.-80.let 20. století. Máničku dnes interpretuje rovněž „Mánička“ – Marie Šimsová a to do roku 2017. Jejími předchůdkyněmi byly Anna Kreuzmannová, Božena Weleková, Helena Štáchová, díky které se Mánička proměnila v moderní holčičku a také získala v roce 1971 svou bábinku – paní Kateřinu Hovorkovou.

Anna Kreuzmannová – první interpretka Máničky, tehdy ještě podobné Josephně Bakerové

O Žerykovi

Žeryčka vytvořil Gustav Nosek a prvních 8 let ho také „štěkal“. Jeho dalšími interprety byli František Flajšhanz, Miroslav Černý, Miroslav Polák v současné chvíli se Žeryčkovi věnuje Michal Šturman. Co se týče jména Žeryk, je možné, že bylo inspirováno ve 20.-30.letech populárním hrdinou „Foxíkem Jerrym z Ostrovů“ z románu Jacka Londona.

Mánička se Žerykem ve hře Jak s Máničkou šili všichni čerti (2014)

Chystá se představení pro mimina

Na počest Žeryčka v Divadle S+H připravují ( na lepší čas) „Miminí“ představení ŽERYČKU, HOP! autorky a režisérky Janky Ryšánek Schmiedtové a výtvarníka Davida Janoška. Jak se zdá ,toto interaktivní představení budeme schopni na přelomu května a června nazkoušet a v nové sezóně je pak uvedeme. Jedná se o představení pro děti od 1 do 3 let! Naše klasická marionetová představení uvádíme pro děti od 4 let První divadelní zážitek, podívaná pro všechny smysly každého mimiňáka. Délka inscenace 30 minut, po představení následuje dětská herna. 

Nepřehlédněte:  Pošta ode dneška mění provozní dobu! Komu se hodí?
Žeryk a Hurvínek v roce 1931

A jak se Hurvínek a Mánička seznámili?

V představení Hurvínkova jarní revue se odehrál jejich první dialog

MÁNIČKA: Copak se mu stalo chlapečku, že je tak smutnej

HURVÍNEK: Prominula, ale vona je docela impertinentní, ani mi neřekla své ctěné jméno!

MÁNIČKA: Já jsem přece Mánička!

Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close