Praha
Nejnovější

COVID-19: Roušky ve třídách, zavřené restaurace a co dalšího Superstarový ministr vymyslí?

Přes 3000 nových případů koronaviru v ČR má za následek další epidemiologická opatření. Podle odborníků je prý velké riziko exponenciálního šíření. Od pátku musejí žáci a učitelé nosit roušky i ve třídách s výjimkou prvního stupně základních škol. V celé zemi zůstanou od pátku na sobotu restaurace či bary mezi půlnocí a šestou hodinou ráno zavřeny, Kluby mohou pořádat akce jen pro sedící diváky.

„Epidemická situace není dobrá, epidemie nabírá na síle. Roste i počet hospitalizovaných,“ prohlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Doposud omezení otvírací doby pro restaurace platilo jen v Praze, Středočeském kraji a na Uherskohradišťsku. Nosit roušku ve školách se vztahovala zatím jen na společné prostory mimo třídy, tedy například na chodby či šatny, ve třídách se tuto povinnost chystala zavést Praha.

Chystají se i další opatření

„Pokud se situace nezlepší, přijdou příští týden další opatření. Týkat by se mohla pořádání venkovních akcí,“ uvedl ministr, který ale nevysvětlil, proč se třeba omezují akce vnitřního typu na 10 stojících, když sedící být mohou.

„Proboha, takže to znamená, že jsme na tom přišli. Ten kdo sedí, covid-19 nedostane. A co vlaky, tramvaje, metro, autobusy. Tam taky občas lidi stojí,“ ptají se na sociální síti občané.

„Roušky, mytí rukou a dodržování rozestupů mohou šíření viru snížit až o polovinu,“ tvrdí odborníci s tím, že lidé by měli být ohleduplní.

Ve druhém, oranžovém stupni rizika nákazy covidem-19 je 11 regionů. Proti minulému týdnu jich přibylo pět. Oranžová je na takzvaném semaforu Praha, většina Středočeského kraje, okres Uherské Hradiště a nově Chebsko. Většina Česka je v prvním, zeleném stupni rizika. Bílých okresů bez rizika zůstalo 13.

Aktuálně nakažených v ČR je na 20 000. Většina nakažených má sice lehký průběh nemoci, významně ale v poslední době roste počet hospitalizovaných, vážně nemocných i lidí, kteří s covidem zemřeli. V nemocnicích bylo s koronavirem podle posledních údajů 413 lidí, z toho v těžkém stavu je 91 z nich.

Nepřehlédněte:  V Praze se prodal pozemek za rekordní půl miliardu!

Omezení čekají Čechy doma i při cestování do řady zemí, včetně nejbližšího souseda. Od pátku se budou cestující z Česka na Slovensko muset elektronicky registrovat a nastoupit do karantény, pokud nebudou mít negativní test na covid-19, nebo se na ně nebude vztahovat některá z řady výjimek.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close