Praha

Co mají „Dvojčata“ a finanční krize společného s letadly nad Prahou?

Pravidlo „Use i tor lose it“ bylo přerušeno jen dvakrát: Dvojčata a finanční krize. Bude potřetí díky Ruzyni a Praze 6? Jde o to, aby nelétala prázdná letadla! Podle evropských pravidel totiž platí, že aerolinky musí provést alespoň 80 % svých pravidelných letů, jinak přijdou o své tzv. sloty a ty získá konkurence.

Létají prázdná letadla

Proto některá letadla létají i úplně bez pasažérů. Sloty jsou doby přidělené příslušným letištěm pro přílety a odlety. Jejich ztráta by totiž po opadnutí virové epidemie mohla mít vážně ekonomické dopady. Především na vytížených letištích, kde je letový řád rozvržen téměř na sekundy, by mohlo dojít k velkým problémům.

Pravidlo bylo zneplatněno jen dvakrát

Výjimku z pravidla „use it or lose it“ udělila organizace Airport Coordination Limited, přední světový koordinátor udělování slotů, pouze spojům z Hongkongu na pevninskou Čínu. Pro všechny ostatní lety stále platí stejná pravidla. V minulosti bylo toto pravidlo zrušeno dvakrát. Poprvé to bylo po útoku na newyorská dvojčata 11. září 2001 a podruhé během velké finanční krize.

Praha 6, Ruzyně, Ministerstvo dopravy….

V Praze se na území šesté městské části nachází největší české mezinárodní Letiště Václava Havla, které zatěžuje životní prostředí ve svém okolí. „Provoz prázdných letů je pro životní prostředí ohromnou a nesmyslnou zátěží. Během jediné takové cesty spálí motory naprosto zbytečně tuny paliva. Bylo by tedy logické, aby toto pravidlo, tzv. “use it or lose it” bylo v této době pozastaveno, nebo do budoucna i zrušeno. K této problematice se kladně vyjádřilo i Ministerstvo dopravy, které ze strany Prahy 6 plně podporujeme,“ říká místostarosta pro dopravu Jiří Lála (ODS).

Nepřehlédněte:  Záhada ostatků Zdeny Mašínové: Prostě nejsou!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close