Praha

Česká pošta prý lidem poradí, jak prověřit „bezpečnost“ zaslaných roušek

Až po velké kritice, a dokonce vyhazovu poštovní doručovatelky z Mníšku pod Brdy, která upozornila na naprostou nesterilitu státem zasílaných roušek a respirátorů pro seniory, přišla Česká pošta s dalším krokem. Prý lidem poradí, jak mají zjistit, jestli byly roušky poškozeny.

Lidé si prý mají dávat pozor například na mechanické poškození, znečištění nebo navlhnutí. Pokud se tak stane, neměli by je používat. Stránky zároveň obsahují návod na použití respirátoru i roušky. Nechybí ani upozornění, že jsou pomůcky určené k jednorázovému použití.

Roušky a respirátory byly z balení po 50 kusech rozdělovány a vkládány do obálek po pěti. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv pošta porušila zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Lze tak prý je distribuovat jen v ochranných obalech a s informací od výrobce. Česká pošta měla do tří dnů přijmout nápravná opatření.

Hádky státu se SÚKL

„Roušky a respirátory, které chce vláda rozeslat zdravotně postiženým, už nebudou distribuovány v papírových obálkách, řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

„Česká pošta převzala ochranné pomůcky, nikoli zdravotnický materiál. SÚKL neměl kompetenci k provedení kontroly,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který prý zvažuje trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy.

Pětice roušek, které pošta posílala v obálce, bylo vyňato z větších balení o 50 kusech. Respirátor zase neměl informace v češtině a podle SÚKL nenese správné označení shody s evropskými normami CE.

Stát za expedici ochranného materiálu pro seniory a handicapované zaplatil 15 milionů korun. Velká část občanů, včetně samotných seniorních adresátů tento krok kritizuje. „Jde o vyhozené peníze, které se mohly využít jinak. To si pan Babiš vážně myslí, že tohle nás zachrání?,“ ptá se důchodkyně Božena Mašková z Prahy.

Nepřehlédněte:  Kolaps železniční dopravy v Praze! Blamáž v informovanosti.
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close