Praha

Centrum razantně: Nechceme tu krátkodobé ubytování!

Situace v oblasti krátkodobého ubytování se z pohledu občanů centrálních městských částí, a pochopitelně nejvíc asi Prahy 1, kteří žijí v dotčených domech, po vyhlášení nouzového stavu na chvíli zlepšila. Po nákaze se ale velmi brzy tento způsob podnikání začal opět ožívat.

Praha 1 – I proto se jedničkový Výbor proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života spolu s vedením radnice obrátil prostřednictvím otevřené výzvy na ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO), aby i nadále ponechala v platnosti zákaz poskytování krátkodobého ubytování. „Naše městská část je dlouhodobě nejvíce zatížena dopady tohoto typu ubytování a podporuje rozhodnutí vlády ze dne 15. března, jímž byly tyto služby na celém území ČR zakázány. I proto jsme se nyní obrátili na ministryni Kláru Dostálovou s požadavkem, aby i nadále platil zákaz poskytování služeb krátkodobého ubytování,“ upřesnil důvody k zaslání výzvy starosta Petr Hejma (STAN).

Chvíli se zdá, že se tu lidí snad i vyspí…

Už několik dní po vyhlášení nouzového stavu zaznamenali občané v některých bytových domech v Praze 1 pohyb cizích osob, které se po domech často pohybovaly bez ochranných roušek a bohužel i bez doprovodu majitelů bytů, kteří by je instruovali o dodržování nezbytných hygienických norem, informovali ostatní obyvatele, kdo s nimi bude v domě bydlet, a kteří by následně byty řádně vydezinfikovali. „Nikdo z řad pronajímatelů obyvatele a společenství vlastníků jednotek neinformoval, což je dlouhodobý problém. Trvale žijící lidé dodržují vládní nařízení, a přitom mají pocit, že jsou ohrožováni ziskuchtivostí a bezohledností krátkodobých ubytovatelů,“ vysvětlila Bronislava Sitár Baboráková (ANO), předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života, který byl letos nově zřízen.

Neexistuje přehled bytů, klientů ani kontroly!

V souvislosti se současnou situací se podle radnice ještě více ukazuje, že pokud neexistuje přehled jednotlivých bytových jednotek, ubytovaných klientů a zejména systém kontroly nad tím, je krátkodobé ubytování v soukromí velmi rizikovým faktorem, a to nejen v rámci boje proti pandemii COVID-19.

Nepřehlédněte:  Praha má po 60 letech první vlastní trolejbus

Mrtvé schránky jako v bondovkách

Nadále přetrvávají praktiky, kdy se klíče vyzvedávají u provozovatelů večerek anebo v „mrtvých schránkách“ a vzhledem k tomu, že majitelé bytů mnohdy ani nežijí v České republice, mohou obyvatelé domů jen doufat, že pronájmy splňují nařízení vlády, zakazující prodej ubytovacích služeb s výjimkou cizinců do doby opuštění republiky a cizinců s dlouhodobým pracovním povolením. Stálí obyvatelé mají pochopitelně obavy o své zdraví a ptají se, kdo toto během pandemie kontroluje, jestli se někdo věnuje legálnosti a zda někdo kontroluje zdravotní stav ubytovaných. „V našich domech přitom bydlí kromě rodin s malými dětmi i velké množství seniorů,“ upozornila Bronislava Sitár Baboráková, která spolu se starostou Petrem Hejmou spolupracuje s Policií ČR. Ta již začala provádět kontrolu legálnosti postupu majitelů, využívajících je ke krátkodobým pronájmům.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close