Praha

Budeme mít co pít? Víc obyvatel víc vypije…

Je to neuvěřitelné, ale voda z Káraného teče do Prahy už 113 let a doposud přivaděč nezklamal. Dobrá práce, kvalitní litina, ale přeci jen se blíží ke konci životnosti. Kdyby došlo k výpadku vody z Káraného, mohlo by se stát, že by Pražanům voda z kohoutků netekla tak spolehlivě jako dosud. I když v tuto chvíli by to Praha přežila bez újmy, protože je tu v záloze vodárna v Podolí.

Podolská vodárna, i když není v provozu,  je vždy připravena zaskočit za  dva hlavní zdroje – Želivku a Káraný. A děje se to třeba při úpravách přivadeče ze Želivky. Jenže co nastane v budoucnu?  V horizontu 30 let se podle demografických prognóz může zvýšit počet obyvatel Prahy a Středočeského kraje o celý jeden milion.  A to už by skutečně voda z Káraného a ze Želivky, která zásobuje velkou část Středočeského kraje už nemusela stačit.

Vodárna v Podolí je i unikátním architektonickým dílem. Foto Ivan Kuptík

Štěstí přeje připraveným

Už loni proto začala malá rekonstrukce úpravny vody Podolí. Po malé rekonstrukci, která má skončit na jaře 2021, bude schopna vodárna Podolí nepřetržitě zásobovat přibližně 15 procent obyvatel Prahy vodou nejvyšší kvality. „Pražská vodohospodářská společnost (PVS) kromě toho připravuje studii plného zapojení Podolí do zásobování Prahy jako celku, čímž by došlo k posílení jistoty zásobování Prahy pitnou vodou v budoucnosti. Nevíme, co se změní za deset a více let,“ uvedl  šéf  PVS Pavel Válek pro odborný časopis Naše voda. V letech 2025 až 2030 má přijít na řadu velká oprava za 1,7 miliardy korun.

Zase tunel pod Prahou

Po dokončení  všech prací na Podolské vodárně  se  voda z ní měla  vyšplhat  až  do vodojemu Flóra. Podle Válka je to další  unikátní projekt. Není divu, voda poteče raženým tunelem  pod oblastí Vinohrad v hloubce 15 až 40 metrů pod povrchem. Ostatně na Flóře se už pracuje, opravuje se vodojem. Aby vznikl tunel mezi Flórou a Podolím ale musí dojít ke změně územního plánu, s níž se počítá ještě letos. Probíhá i geologický průzkum. Stavět se ale začne, až bude hotový projekt. Jde odhadem o projekt za několik miliard.

Nepřehlédněte:  Aktualizováno: Pivní kola zase budou ničit pražské řidiče i ovzduší až za 14 dní?
Na Flóře není jen vodojem, ale také dispečink Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), Foto Ivan Kuptík

Další miliardy poplynu do vody

PVS má také  připraven projekt obnovy  přivaděče  z Káraného, který slouží už 113 let. Je to investice odhadovaná na 2,7 miliardy korun, které se investují v průběhu deseti let. „Jestliže to neuděláme, vznikne  časovaná bomba která může  ochromit zásobování vodou hlavní město a i další obce,“ upozornil Pavel Válek.

Želivka je základ

 Prahu a také Střední Čechy  zásobuje štolový přivaděč ze Želivky. Je oceňován jako mistrovské dílo. Vznikal v 60. letech minulého století a se svými téměř 52 kilometry je  šestým nejdelším tunelem na světě. Unikátní dílo má i další zvláštnost, voda přitéká do Prahy gravitací, na cestě není žádná čerpací stanice. Díky obrovským investicím do Káraného a Želivky a konec konců i do Podolí  má Praha zajištěnu budoucnost.   

Údolní nádrž Švihov na Želivce je hlavním zdrojem pitné vody pro Prahu, Středočeský kraj a kraj Vysočina. Zdroj PVK
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close