Praha

Bude to běs? V jízdním pruhu na nábřeží budou zahrádky

Od soboty 23. května se jízdní pruh směrem od Národního divadla  ke Karlovu mostu promění v enklávu  zahrádek, které podle názoru magistrátu podpořit podnikatele  podnikatelům postižené opatřeními proti koronaviru.  Budou se tam konat i kulturní akce.

Uzavřen bude prostor od Národní třídy po ústí Divadelní ulice. Auta nebudou smět jet po tramvajových kolejích, ale zavřený úsek objedou Divadelní nebo ulicí Karolíny Světlé. Ve směru od Karlových lázní se nic nemění. Opatření připomíná akci Den bez aut.

Minule to byl děs

Už jednou se magistrát pod velením nynější koalice pokusil o něco podobného. Uzavřel tento kus Smetanova nábřeží a stalo se to, co se dalo čekat. Objížďky si hledali řidiči různé. Třeba našli Karmelitskou a ta se ucpala. Krkolomné objíždění nábřeží řidičů, kteří přijedou od mostu Legií, bude jistě také interesantní.

Prý to chtějí majitelé podniků  

Uzavření  oznámil  náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).  Město tím reaguje na žádost podniků, které sídlí na Smetanově nábřeží. „Kde jinde začít probouzet centrum města než v parku Národního probuzení. Chceme sem Pražany přilákat za kulturou, dobrým jídlem a pitím, nebo jen tak na posezení s přáteli a rodinou,“ uvedla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Není nic lepšího, než si dát kávičku, když kolem vás pofrčí tramvaje (linka 17 je páteřní a k tomu linky 2 a 18).

Více prostoru pro lidi

„Koronakrize je stejně jako jakákoliv jiná krize příležitostí zamyslet se, co dělat jinak, než se věci zase vrátí do zajetých kolejí. Stejně jako mnoho moderních metropolí na západ od Prahy využijeme úbytek provozu, abychom centrum města udělali přívětivější pro Pražany, naše spoluobčany z jiných měst, kteří do Prahy v létě přijedou na výlet, a především pro chodce obecně. Chci, aby novým standardem bylo víc prostoru pro lidi,“ řekl Scheinherr.

Nepřehlédněte:  „Modrá smrt“ skončí s nouzovým stavem, aktuálně 30. dubna.

Údajně se zvýšil počet chodců pětinásobně

„Nepíchli jsme náhodně prstem do mapy. Na Smetanově nábřeží tvoří automobilová doprava menšinových 15 procent. V tramvajích je 33 procent lidí a chodců je zde 52 procent. A ti v našem rozhodování hráli největší roli. Od roku 2009 se zde jejich počet skoro zpětinásobil. (Nutno říci, že jestli se zvýšil, tak určitě na druhé straně u řeky – pozn. red.). Místo se dá snadno objet a nepředpokládáme zásadní dopravní komplikace,“ uvedl Scheinherr.

Praha kvůli pandemii covid-19 snížuje podnikatelům nájmy, nevybírá poplatky za restaurační předzahrádky a spustila program Covid Praha, kam dala 600 milionů korun na záruky podnikatelských úvěrů.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close