Praha

Bitva o přítomnost otců u porodu

Soudní spor o to, zda otec může či nemůže k porodu v době koronaviru  je uprostřed. Městský soud v Praze odmítl návrh na zrušení mimořádného opatření, kterým ministerstvo zdravotnictví zakázalo přítomnost doprovodu u porodů. Liga lidských práv, která žalobu připravovala se s tím, ale nesmířila.

„Přiznám se, že jsem rád, že k porodu nemusím, žena si to sice přála, ale já jsem na rozpacích,“ uvedl  Jan K. (31), jehož žena má termín 10. dubna. Jeho obavy sdílela dříve i nyní řada otců a přesto byli ochotni vyslyšet přání manželky a k porodu šli.

Liga podá stížnost

Soudní spor ale nekončí, soud totiž uvedl, že nemůže rozhodnout, protože ministerstvo napadené rozhodnutí zrušilo. Liga  upozorňuje na to, že ale ihned nahradilo zrušené opatření novým. Zástupci ligy tvrdí, že by se soud měl tedy zabývat soud nyní platným opatřením. Proto chystá proti usnesení soudu kasační stížnost a pracuje i na podání k Ústavnímu soudu.

Lékaři to nechtějí

Liga zřejmě přehlédla argumenty samotných lékařů, kteří mají obavy, že by mohlo dojít k zavlečení viru do porodnic. „Soud svým rozhodnutím vybízí ministerstvo k libovolným zásahům do lidských práv a svobod a ujišťuje jej, že se nemusí bát soudního přezkumu, pokud svá opatření bude pravidelně rušit a znovu nahrazovat podobnými,“ uvedla v tiskové zprávě právnička Ligy Zuzana Candigliota. Podle ní soud svým postupem porušil právo na soudní ochranu a ustanovení Listiny základních práv a svobod. Názor si udělejte sami.

Nepřehlédněte:  Jak mohou kuřáci pomoci zdravotníkům v boji s koronavirem?
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close