Praha

Autorka světového bestseleru Malý tyran zemřela

Světoznámá psycholožka Jiřina Prekopová, autorka terapie pevným objetím, loni oslavila 90. narozeniny v rezidence RoSa, kde žila.  Zemřela nyní, necelý rok po devadesátce.

Dětská psycholožka, psychoterapeutka a spisovatelka se zapsala nejen svojí terapií, ale i knihou Malý tyran, která jen v Čechách v poslední době vyšla čtyřikrát.Když mi vyšel Malý tyran poprvé, bylo mi 59 let. V Německu se kniha okamžitě stala bestsellerem, a já známou spisovatelkou. Bylo mi to velmi příjemné. Poznávali mě lidé na ulici. Náš rodinný přítel teolog Jiří mne otcovsky upozornil: „Jiřinko, jenom abys nám nezpychla!“ To bylo pro mne ohromně varovné znamení!,“ řekla před rokem ke své knize při oslavě narozenin. Kniha byla přeložena do 26 jazyků.

Kniha poslední

K 90. narozeninám  si nadělila další, v pořadí už 16.  knihu – Láska vítězí nad technikou?,  ke které ji inspiroval pobyt v domově pro seniory RoSa. „Všichni obyvatelé RoSy jsou skvělí, paní Jiřinka je výjimečná svou energií a vitalitou, přála bych si, aby tak jako ona, tedy aktivně a s pozitivním myšlením mohli stárnout všichni,“ říká Anna Ježková za Centrum a Rezidenci RoSa. Kniha Láska vítězí nad technikou?  Je další knihou, kterou vydalo Centrum RoSa.

Nedokončené setkání

Kmotrrou knihy měla být Jiřina Bohdalová, která se ale kvůli nemoci omluvila. Popřála alespoň po telefonu své jmenovkyni hodně zdraví a slíbily si, že se  na jaře setkají. Zasáhl covid a všechny domy seniorů se uzavřely. A tak k dalšímu setkání přímo v RoSe už nedošlo.

Cesta k terapii objetí

Jiřina Prekopová se narodila  14. října 1929 v Prostějově. Psychologii, filozofii a pedagogiku studovala v Olomouci a v Mnichově. Jako tzv. politicky nespolehlivá nesměla dlouho vykonávat povolání. V roce 1970 s manželem emigrovala. V NSR se jako psycholožka plně uplatnila. Působila v oblasti vývojových poruch převážně na dětské klinice ve Stuttgartu, kde vyvinula tzv. Školu lásky a Terapii pevným objetím, jejímž cílem je obnova lásky v rodinných vztazích. K této terapii ji přivedl její manžel   Valentin, který strávil jako politický vězeň 15 let v Jáchymově, což  mu zničilo zdraví. Jak J. Prekopová  připomněla, byl to on, který ji přivedl na terapii objetím, a to v okamžiku, kdy ji v jejím návalu vzteku objal.

Nepřehlédněte:  ČSA propustí stovky lidí!
Jiřina Prekopová v RoSe. Zdroj RoSa
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close
Close