Praha
Nejnovější

Obří podvod v nemocnici Na Pleši? Co na to jednatel Roman Šmucler?

Údajně největší podvod v historii České republiky rozplétají kriminalisté z hospodářské kriminálky. Obvinili neuvěřitelných 58 lidí, kteří měli podvodně vykazovat zdravotní úkony. Mezi obviněnými jsou ale i samotní pacienti. A co na to sám jeden z majitelů, jednatelů, lékař Roman Šmucler?

Mezi obviněnými jsou především lékaři a zdravotní sestry. Jejich chováním měla zdravotním pojišťovnám vzniknout škoda za více než 19 milionů korun. Samotný jednatel a prezident České stomatologické komory Roman Šmucler  mezi obviněnými ani podezřelými nefiguruje.

„Podle našeho vlastního forenzního auditu nemocnice se žádný trestný čin nestal. Víme jen, že policie zablokovala účty a asi bychom měli ukončit léčbu pacientů atd. Nevím, kdo za to může,“ uvedl Šmucler.

Obvinění lékaři i sestry

Proč pak ale kriminalisté obvinili tolik lidí? „Mezi obviněnými jsou i někteří pacienti, kteří měli vědomě souhlasit s použitím svých osobních údajů k vykazování fiktivních hospitalizací, ačkoliv ve vykazovaném období ve skutečnosti hospitalizováni být neměli,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej a blíže nechtěl situaci komentovat.

Fiktivní zdravotnické zákroky měli obvinění vykazovat za roky 2011 až 2015. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě a v případě prokázání viny jim hrozí až 10 let vězení.

„Policie obvinila jako právnickou osobu také nestátní zdravotnické zařízení ve Středočeském kraji,“ uvedl Jaroslav Ibehej s tím, že samotný spis případu je obsáhlý a jen usnesení o zahájení trestního stíhání má přes 1100 stran.

Samotný Šmucler se ale situaci podivuje. „Policie nás kontaktovala před mnoha lety. Chtěla chorobopisy pacientů několik let zpátky. Ty dostala a má je volně k použití. My jsme si sami nechali udělat forenzní audit. Chtěli jsme od právníků vědět, jestli se stal trestný čin. Podle nich se ale nestal,“ řekl Českému rozhlasu.

Nepřehlédněte:  Fotogalerie: Magický Karlův most, jak ho jen těžko uvidíte

Nemocnice Pod Pleší se specializuje na léčbu pacientů s onkologickým onemocněním, lidi v terminálním stádiu a také o pacienty s plicními chorobami.

„Všechny peníze šly na léčení, nikdo si nic nebral, nevyplácel se zisk, nic. Pojišťovny neměly námitky, i když se věc řeší roky,“ dodal Šmucler, který se prý rozhodl, že podíl v nemocnici prodá. Prý je situací znechucen.

Co bude s nemocnicí Na Pleši dál, nikdo teď neví. Foto: FB Nemocnice Na Pleši
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Nepřehlédněte!
Close
Back to top button
Close
Close