Praha
Nejnovější

100 tisíc rodičů se bojí otevření škol! Peticí odmítají risk možných nových nákaz

Přesně před deseti dny byla zveřejněna petice proti znovuotevření škol, které dle ministra školství Roberta Plagy (ANO) mají být otevřeny již brzy. Petenti ale chtějí uzavření škol do konce školního roku. Proč?

Podle signatářů by se totiž při dřívějším otevření mohla nákaza začít rychle šířit nejen ve školách, ale i v hromadné dopravě či v rodinách. Před Velikonoci byl počet podpisů pod peticí (www.petice.com) 75 tisíc, za posledních pát dnů jich přibylo tolik, že stav petice k poledni v úterý 14. dubna byl 94291 a někdy večer se čeká limit sto tisíc podpisů (v 18.00 byl stav 98428).  

Týká se to dětí mateřských školek i 1. stupně základních škol. Musely by sedět jedno v lavici a ve třídě by musel být maximální počet 15 dětí. Proti otevření je mj. i hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Důvod podepsat petici?

Vážná obava, že s otevřením škol se může situace kolem nakažených a co by bylo nejhrůznější i mrtvých výrazně zhoršit. Z testu petice: „Školy navštěvuje přes jeden milion žáků. Tito žáci se každé ráno a odpoledne přepravují z domovů do školy a velká část k tomu využívá MHD. Z důvodu velkého zaplnění autobusů v inkriminované časy je mezi lidmi v nich velmi malý rozestup a šíření nebezpečného viru je tak velmi snadné. Navíc MHD často využívají k přepravě i senioři, tedy skupina obyvatel, pro kterou je tento vir obzvláště nebezpečný. Další problém nastává ve školách, kam se sjedou žáci z celého okolí a v případě, že bude jen jeden z nich tímto virem nakažen, může se stát z celé školy jakési epicentrum viru, žáci si koronavir můžou „odnést“ i domů a rázem se jedná o mnohem větší pásmo nakažených. Nesmíme zapomínat ani na pedagogy, pro ty by bylo velmi obtížné připravit školu k opětovnému otevření a co se týče výuky, ta se stejně během jednoho měsíce nezvládne dohnat,“ říká petice.

Nepřehlédněte:  Prymula nelhal, skutečně přitvrdí: Chce zavést nouzový stav! Co na to Babiš?

A co petenti navrhují?

„Navrhujeme, aby bylo ve studiu pokračováno stejným způsobem, jako nyní. Tedy distanční výukou, většina z učitelů už je s možnostmi výuky seznámena a v případě, že by věděla o tom, že se školy opět otevřou až v září, mohla by se na výuku i lépe připravit a udělat si jakýsi plán učiva pro nadcházející měsíce distančního vzdělávání. A otázka roušek? Jedna věc je nařízení a druhá jeho uskutečnění. Bylo by nepochopitelné chtít po učitelích, aby nosili roušku, po osmi hodinách vyučování by bylo jejich tělo absolutně vysílené a bez kyslíku a stejně by je studenti v zadních řadách neslyšeli, anebo by jim nebylo rozumět. Stejným způsobem by to probíhalo i u dětí a byly by s tím zkrátka samé problémy,“ uvádí.

Co mateřské školy?

Petice se zmiňuje i o situace v mateřinkách: „ V mateřských školách je v běžné třídě 24 dětí  ve věku od 2 do 6 let. Je nemožné zajistit, aby si tyto děti hrály bezkontaktně a dodržovaly od sebe vzdálenost alespoň jednoho metru.  Jak budou tyto děti užívat roušky, když 3x denně mají stravu, kterou společně jí u stolu dohromady? Navíc prostorové podmínky většiny škol neumožňují, aby při odpoledním odpočinku dětí byla od sebe lehátka vzdálena alespoň jeden metr. Při přivádění dětí do mateřské školy se v šatnách schází větší počet rodičů, prarodičů, dětí.  V případě, že by děti nemusely mít roušky (i kdyby musely, tak by to většina z nich celou dobu nevydržela), jak zajistit bezpečnost zaměstnanců, kteří jsou již vyššího věku se zdravotními problémy ( diabetes, vysoký krevní tlak, astma…).“

A konečně požadavek petice?

„Z výše uvedených důvodů žádáme o projednání návrhu věnujícímu se uzavření škol do konce školního roku 2019/2020,“ zní od nespokojených rodičů.

Petici je možno podepsat i online, a to na www.petice.com/uzaveni_kol_do_konce_kolniho_roku nebo zadejte www.petice.com a odkaz najdete hned nahoře – nové a oblíbené petice.

Nenechte se zmást!

„Jsme v Čechách, takže pochopitelně existuje petice žádající přesný opak. Ta má k úternímu poledni 8 063 podpisů. Nelze posoudit, zda to účel, ale její znění je natolik zmatečné, že věřím, že lidi zmate a tak že ji podepíší i lidé, kteří otevření nechtějí!
Formulace: „Žádáme pana ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha, MHA a ostatní kompetentní osoby o otevření škol po konci nouzového stavu, ideálně ještě tento školní rok. Cílem této petice je vyjádření nesouhlasu s bezprecedentním prodlužováním zavření škol na základě pouhé obavy do září 2020.“ Je to naprostý nesmysl, protože Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) nemá jakoukoli kompetenci v oblasti školství (školy neuzavřel, ani je nemůže „otevřít“), není ani členem krizového štábu, tedy nemůže ovlivnit vyhlášení či konec nouzového stavu.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close