Názory

Smetanovo nábřeží: tuhle kávu si primátor neosladí

Uzavírka Smetanova nábřeží rozděluje lidi. Jedni tleskají omezení dopravy v centru Prahy ve prospěch kavárenských stolků, druzí nápad včetně jeho neestetického pojetí odsuzují. Potud za mě v pořádku. Tisíc lidí, tisíc chutí.

Nerad bych někomu upíral možnost popíjet latté za betonovými zátarasy s výhledem na Pražský hrad a projíždějící tramvaje. Co ale rozhodně v pořádku není, je způsob, jakým si hlavní město uzavření Smetanova nábřeží vydupalo. Místo demokratických principů nastoupila autoritářská zvůle.

Pan primátor Hřib zapomněl, že Praha není jeho a není tudíž správným hřištěm soukromé píár akce. Primátor Prahu pouze spravuje za pomoci dalších 64 zastupitelů města zvolených v demokratických volbách. Tito zastupitelé společně došli k závěru, že než padne rozhodnutí o dopravním omezení Smetanova nábřeží, požadují informace o tom, kdo a proč takové uzavření požaduje, proč o takovém návrhu nejednal dopravní výbor zastupitelstva, proč o něm nejednala ani rada hlavního města a zda se k tomu vůbec měla možnost vyjádřit Praha 1 jako městská část, na jejímž území Smetanovo nábřeží leží. Shodli se také na tom, že městská rada má do 18. června vypracovat koncept omezení a zároveň i způsob využití nábřeží pro další aktivity. A výsledek? Žlutočerné zátarasy v květnu.

Bezohlednost, arogance, ignorování demokratických principů rozhodování. Hned jsem si vzpomněl i na to, jak se nám takhle v Praze 6 zčistajasna objevily cyklopruhy na frekventovaných tazích ve Střešovicích nebo na Evropské. Zajímal se pan primátor, kolik projede cyklistů denně po Evropské a jestli nemáme lepší řešení?

Stanovisko Prahy 1 ke Smetanovu nábřeží již známe. Zavření jednička označila jako porušení usnesení zastupitelstva a žádá nápravu. Jako pražský zastupitel nechci jen čekat, co nám primátor Hřib s náměstkem Scheinherrem zavřou příště. Spolu s dalšími kolegy z opozice jsme nechali svolat mimořádné jednání zastupitelstva, to se bude konat 11. června. Budeme znovu jednat o Smetanově nábřeží, ale osobně se domnívám, že meritem jednání bude hlavně debata o porušování zákonů a o principech vládnutí. Nejhorší, co Prahu může potkat, je to že si primátor bude dělat, co se mu zrovna zlíbí. Ať je z jakékoliv strany nebo hnutí.

Nepřehlédněte:  Uzavření Nuselského mostu pro automobily - jsme mu blíž, či se to nestane?

Jakub Stárek (ODS), místostarosta MČ Praha 6

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close