Názory

Prapodivná karanténa a komické hlasování

Musím se s vámi podělit o velmi zvláštní příběh kolem zářijového jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy.


Příběh začal v úterý 8. 9. pozitivním testem jednoho ze zastupitelů Prahy 11. Viděl jsem ho naposledy šest dní zpět na zastupitelstvu Prahy 11, a to 3. 9., a nepociťoval jsem žádné známky nákazy. I přesto jsem vzhledem k prevenci a opatrnosti situaci ihned začal řešit s hygienou Prahy 4, která se přímo starala o našeho zastupitele. Zajímalo mě, zda budu muset jít do karantény, nebo se mohu zúčastnit naplánovaného programu včetně jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy, které se konalo 10. 9. Dostal jsem od hygieny písemné stanovisko, že se mě karanténa netýká a program nijak měnit nemusím. Písemně mi sdělili, že trasují jako rizikové kontakty lidi až od pátku, a že můj kontakt s nakaženým ve čtvrtek 3. 9. není důvodem ke karanténě.


Pak se začaly dít velmi zvláštní věci. Během středy 9. 9. se rozhodl náš starosta Jiří Dohnal (Piráti), že by bylo rozumné, aby karanténu podstoupili všichni zastupitelé, vedoucí odborů a všichni, kdo se zúčastnili posledního zasedání zastupitelstva Prahy 11, že i čtvrtek mohl být rizikový. Poslal nejprve během odpoledne všem zastupitelům e-mail o tom, že je nutná karanténa všech zastupitelů. Což bylo zcela v rozporu s písemným stanoviskem hygieny Prahy 4, které jsem měl k dispozici. Můžeme polemizovat o tom, zda šlo o odpovědný přístup a strach o zdraví jeho kolegů zastupitelů a úředníků, nebo zda dostal stranický příkaz udělat vše pro to, aby nepříjemný opoziční zastupitel Prokop byl umlčen a nemohl přijít na zasedání pražského zastupitelstva druhý den.


Jako v Kocourkově…


Následně ve středu pozdě večer přišlo e-mailem další písemné stanovisko hygieny od jiného pracovníka, než se kterým jsem komunikoval já, že karanténu vyhlašují opravdu na všechny zastupitele, tedy kontakty ze čtvrtka. Já tak měl dvě písemná stanoviska z jedné hygienické stanice o tom, že NEJSEM V KARANTÉNĚ a že JSEM V KARANTÉNĚ. Kocourkov? Nebo záměr?

Nepřehlédněte:  Prostor pro opozici: co politici říkají o uzavřeném Smetanově nábřeží


Velmi zvláštní na tom bylo, že našeho zastupitele, který byl pozitivní, dodnes nikdo z hygieny ohledně kontaktů z jednání zastupitelstva Prahy 11 a ohledně jeho čtvrtečního programu nekontaktoval. Řešili s ním pouze jeho kontakty od pátku dál. Tedy kde a proč hygiena vzala kontakty na lidi, se kterými se setkal, když sám pozitivně testovaný zastupitel nebyl ani dotázán? Kde a od koho hygiena dostala kontakty na všechny, kterým má nařídit karanténu, když sám nakažený jim nic neposkytl, protože se ho ani neptali?


Zoufalý primátor nezvládl techniku


Ve středu jsem pro jistotu zrušil veškerý program až do neděle 13. 9., kdy mi karanténa vypršela. Jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy jsem se jako další tři kolegové zúčastnil distančně. Byla to úplná komedie. Primátor, ač ajťák, nedokázal zprovoznit zvuk do sálu od distančních zastupitelů celé dopoledne. Nemohli jsme tak vystoupit například k návrhu programu, což je pro opozici celkem zásadní chvíle zasedání.

Hlasování pražských zastupitelů v 21. století – ručně psané na papírech…

Když nás konečně připojili, tak kdo by čekal sofistikované řešení hodné Pirátů, musel být dosti překvapen. Hlasovali jsme tak, že jsme na webkameru počítače ukazovali papíry s ručně psanými nápisy „PRO“, „PROTI“, „ZDRŽEL SE“. Předsedající v sále pak musel distanční hlasy ručně připočíst k tomu, co viděl na monitoru. Často tak dělal chyby. Chyby pak udělala o půlnoci i celá koalice, která těsně omylem prohlasovala přerušení jednání zastupitelstva do čtvrtka 17. 9., což beru jako výhru opozice a zadostiučinění za možná účelové zneužití karanténních opatření vůči mé osobě.


Nakonec jsem se rozhodl, že případ nebudu dál hrotit, protože zaměstnancům hygieny vlastně v dnešní době nechci tento exces vyčítat. Dělají svou práci nejlépe, jak vůbec můžou, a chybovat je lidské, zvlášť v situaci, kdy jsou zcela přetíženi. Rozhodl jsem se tedy karanténu, která nejspíše nemusela vůbec být nařízena, dodržet a zachovat se tak maximálně zodpovědně vůči svému okolí. Za pátek a víkend jsem si dodělal mnoho restů a dočetl jednu knížku. V neděli 13. 9. jsem šel na druhé testy, jejichž výsledkem tento zvláštní příběh skončil. Pozitivně, test byl negativní.

Nepřehlédněte:  Den vypálení Lidic - Holocaust nebyl, to přece vědí všichni

Ondřej Prokop (ANO 2011), místostarosta MČ Praha 11 pro majetek, investice a podporu podnikání

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close