Názory

Praha zavádí nově družstevní bydlení. Je to dobře?

Magistrát potichu zavádí projekt výstavby družstevního bydlení, jak jsme byli zvyklí za socialismu. Pod názvem „spolkové bydlení“ chce rozdávat městské parcely nově založeným spolkům občanů, kteří si na nich vystaví za svoje prostředky byty.

Projekt je poměrně složitý, má spousty „ale“ a různých podmínek, za kterých pozemek od města dostanete, dá se ovšem předpokládat ohromný zájem veřejnosti. Představte si někoho, kdo by nechtěl v Praze získat od města „zadarmo“ parcelu. Zůstávají ovšem ohromné otazníky.


Dle mého názoru tento systém pouze nahraje ohromné korupci. Zaprvé, kdo bude rozhodovat o tom, jaké družstvo pozemek dostane a jaké ne? Garantem projektu je pražský zastupitel Pavel Zelenka (Praha Sobě). Ten mluví o výběrových komisích. Tak to už jsme tu jednou měli. Byly to bytové komise na OPBH a kdo si to pamatuje, tak ví, že bez obálky nemělo smysl tam chodit o něco žádat. Nevěřím, že by dnes něco probíhalo jinak. Ostatně, skandál s přidělováním bytů v Pařížské ulici členům Pirátské strany proběhl nedlouho po komunálních volbách.


Chraňme si stavební pozemky


Zadruhé, je morální přidělovat pražské pozemky cizincům z EU, kteří si je prostě vezmou a postaví si v Praze dům, aby se k nám přestěhovali? Již dnes může pražský obecní byt získat jakýkoliv obyvatel EU. Dá se tedy předpokládat, že zájem bude i o pozemky. Jak je toto domyšlené?


Vždy, když se něco lukrativního rozdává z obecního „zadarmo“, tak nakonec zjistíme, že to zadarmo nebylo. Mám velkou obavu, že ani tentokrát se Pražané nemohou těšit na levné byty a naopak celý projekt smrdí blamáží.


Třeba Vídeň na to jde úplně jinak. Tam byty staví město a lidem je levně pronajímá. Vše funguje dobře, spokojeny jsou obě strany. Praha by měla zejména uvolnit stavební řízení a umožnit lidem, aby si mohli rychle a levně zrekonstruovat stávající byty, domy nebo různé rozpadliny. Stavební pozemky si chraňme a ať si je podrží město. Je to majetek nás všech, co tady bydlíme, a jednou by nám mohly chybět.

Nepřehlédněte:  Uzavření Nuselského mostu pro automobily - jsme mu blíž, či se to nestane?

Jan Čížek, vydavatel

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close