Názory

Praha v době covidové

Naši čtenáři dobře vědí, že se dlouhodobě ve svých sloupcích tématu covid-19 vyhýbám. Média jsou toho plná, proč ještě říkat stokrát vyřčené. Bohužel, doba je turbulentní a také Praha se stala terčem „protikoronických“ opatření.


Je to složité. Když se bavíte s lidmi, tak půlka je proti opatřením, půlka je pro. Ostatně, vychází to z lidské psychiky, která nás při podobných událostech provází. Člověk buď propadá totální panice, nebo věci ignoruje. Nic mezi tím. Pravdou je, že chřipkové epidemie nás provází odjakživa. Pamatuji velké epidemie v 90. letech. To byl tehdy nakažen přes milion lidí, v každé rodině někdo ležel. Sám jsem tehdy byl obětí a myslel, že je to má poslední hodinka. Neříkalo se tomu tehdy covid-19, ale normální chřipka to určitě nebyla. Horečky byly enormní, bolest celého těla, závratě. Co si pamatuji, tak to bylo dvě, tři sezóny za sebou. Ovšem, jak to přišlo, tak to odešlo.


Proč to říkám. Nikdo ještě nevymyslel spolehlivý lék na virózy. Nikdo nevymyslel účinnou karanténu. Jsou názory, že roušky jsou pro děti škodlivé, protože si nemohou budovat přirozenou obranyschopnost těla. Vlastní imunita je prozatím jediný obranný prostředek proti podobným chřipkám, ať je pojmenujeme jakkoliv. Nejsem si jistý, zda uzavírání restaurací, barů a stadionů nám v čemkoliv pomůže. Nejsem si jistý, zda naše děti osm hodin v rouškách nepoškodí více, než kdyby se to nedělo. Nejsem si jistý, zda mediální koronahysterie, jak ji vidíme každý den v televizi a všude kolem sebe, neničí naše životy více, než kdybychom to prostě prošli jako vždycky. Izrael zavedl proti covidu-19 asi nejpřísnější karanténu na světě za použití metod Mosadu. Jejich výsledky jsou ale zhruba stejné jako naše, když jsme měli obezřetný, ale volnější režim.

Nepřehlédněte:  Oprašte šicí stroje!


Nepanikařme. Když se zavřeme do sklepa, ještě to neznamená, že až jednou z toho sklepa vyjdeme stejně covid-19 nechytneme. Zabít bobra, abychom zachránili strom, není správná taktika. Stát dělá dle mého maximum možného. Teď je to na nás. Dodržujme tzv. 3 R: Nosme roušky (kde to dává smysl), myjme si ruce a držme odstup (rozuměj, zbytečně na nikoho neprskejme zblízka a nesmrkejme někomu do ucha). Jak covid-19 přišel, tak zase odejde.

Jan Čížek, vydavatel

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close