Názory

Praha hazarduje s penězi, které neumí nahradit

Pražští radní se rozhodli vyhnat herní automaty za brány Prahy. Jde na první pohled o vznešenou myšlenku, která ale vzbuzuje však řadu pochybností. Nejde ve skutečnosti jen o populistický krok, který směřuje k utahování šroubů, přesněji řečeno k cílenému omezování pravomocí jednotlivých radnic městských částí?


Praha 6 vyhlásila nulovou toleranci hazardu již před lety. Bylo to správné politické rozhodnutí, se kterým se kontinuálně ztotožňují všechny další politické reprezentace Šestky. I já jako místostarosta Prahy 6 prosazuji názor, že do Prahy 6 plné významných institucí, desítek škol, školek, zdravotnických zařízení a rezidenčních čtvrtí kasina a hrací automaty nepatří. Jako pražský zastupitel bych si ale netroufl hovořit za starosty jiných městských částí.

Objektivně vzato existují městské části, například na okraji Prahy, kde hazard vadit nemusí. Může být v místech, kde není zástavba, nejsou v blízkosti školy, kde se lidé nemusí obávat zvýšené kriminality nebo si s negativními jevy obec poradí sama. Účet za přítomnost heren by obci měli vystavit lidé, občané, kteří v dané městské části žijí. Druhou stranou mince provozu kasin jsou totiž často nezanedbatelné příjmy do rozpočtů samosprávních celků, které je investují do péče o zeleň, do sportu, kultury nebo do různých preventivních programů.


Když jsme u těch peněz, roční příjem z hazardu do pražské pokladny činí stovky milionů korun, které Praha rozděluje mezi městské části. Nikdo z magistrátu ale nedokáže uspokojivě vysvětlit, kde se chybějící peníze vezmou. Ani v Praze 6 nechceme přijít o desítky milionů, které obratem rozdělujeme rodičům na volnočasové aktivity pro děti, na sport a na kulturu.


Nevěřím tomu, že striktním nařízením „shora“ může magistrát převychovat hazardní hráče v Praze. Spíš se stane, že je pouze vystrčí za hranice Prahy. Hlavní město se připraví o příjmy, které neumí nahradit, starostové přijdou o další část ze svých pravomocí a občané o svobodu rozhodování.

Nepřehlédněte:  Píše se Debil, nebo debil?

Jakub Stárek (ODS), místostarosta MČ Praha 6

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close