Názory

Parkování pro všechny by Praze pomohlo

Praha 10 aktuálně zavádí jako jedna z posledních městských částí parkovací zóny. Lidé se zónám dlouho bránili, protože jsou drahé a neúčinné.

Místa na ulicích nepřibudou, jen se auta z jedné části přesunou do jiné části. Na druhou stranu situace, kdy jedna městská část zónu má a druhá ne, je neúnosná. Prostě auta se logicky přesunula tam, kde majitelé nemusí platit. Důvod je prostý.


Náklady na pořízení parkovací karty jsou poměrně vysoké. Rovnají se zhruba dálniční známce, je to 1200 Kč. Pro podnikatele a živnostníky prakticky nedostupné. Za první auto 7000 Kč, za každé další 36.000 Kč ročně. Jejím zakoupením ale získáváte právo parkovat před svým domem/provozovnou, nikoliv už u zákazníka nebo u sebe doma. Je to celé postavené na hlavu. Pražan si ve vlastním městě připadá jako host. Přitom řešení dávno existuje.


V mnoha západoevropských městech je parkovací karta univerzální na celé město. Někde dokonce pro rezidenty zadarmo. Prostě dostanete na úřadu kartu na parkování a pak jako občan města využíváte možnosti parkovat doma nebo před zaměstnáním. Regulují se pouze mimoměstští a cizinci, aby nezabírali místa místním. Pro ty jsou parkovací domy, které jsou opět pro rezidenty se slevou. Prostě mít auto a zaparkovat ve městě se neřeší. Je to samozřejmost. V Praze si na tento luxus budeme muset ještě nějaký čas počkat, až nám to politici zavedou. Zatím je v tom chaos a je vše strašně drahé. Nastal čas situaci vyřešit!

Jan Čížek, vydavatel

Nepřehlédněte:  Hádky o Koněva a Vlasovce musí skončit!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close