Názory

Mariánský sloup: proč NE, proč ANO!

Tak nám na Staroměstském náměstí znova vybudují Mariánský sloup (MS)! Jste pro, nebo proti? Já osobně mám smíšené pocity a v tomto se vzácně shodnu s panem primátorem Hřibem. Myslím si, že výstavba Mariánského sloupu může přinést problémy. Řekněme si pro a proti.

Pro je určitě to, že výstavba pomníku panence Marii není nic špatného. Je to bohorodička a vždy měla pozitivní roli. I mnozí z těch, kteří nejsou věřící, se k ní v nouzi obrací. Tak to máme nějak zažité a je to dobře. Tedy výstavba této náboženské stavby nám připomene dobro křesťanství. Pak jsou ovšem negativní stránky stavby. Někteří historici považují MS za znamení pobělohorské rekatolizace a porobení Českých zemí Habsburky. Byl totiž postaven po Vestfálském míru na znamení ukončení třicetileté války (oficiálně ubránění Prahy před švédským obléháním), kterou naše stavy prohrály. Některé symboly na MS se daly vykládat jako protikacířské, tedy proti protestantům, kteří byli ze země vyhnáni. Mezi nimi byl například Jan Amos Komenský.

Nebylo tedy divu, že sloup rozzuřený dav strhl krátce po říjnové revoluci 1918 jako symbol definitivního osamostatnění Československa od habsburské moci. Prostě lidi to nechtěli. Chtěli tam mít jen Jana Husa. Nyní se sloup na původní místo vrací. Obávám se, že stavba bude na náměstí trochu navíc. Až budou zápasy hokeje nebo fotbalu a náměstí se zaplní, lidé budou nadávat, že tam překáží. Budou na něj lézt opilci. Opticky se náměstí zmenší. Naopak, vyhořelá část Staroměstské radnice je stále nedostavěná. To je třeba pro mne nepochopitelné. Přitom zde už dávno měla stát výstavní galerie či muzeu. Když už nic jiného, bude tedy MS pro všechny nově příchozí připomenutím toho, že tady se modlíme k Panence Marii a ne k Mohamedovi!

Nepřehlédněte:  Oprašte šicí stroje!

Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close