Názory

UNESCO vyhrožuje Praze

Neuvěřitelné! UNESCO vyhrožuje Praze, že kvůli špatné péči o centrum a hlavně záměru stavět pár mrakodrapů pár kiláků od centra, na Pankráci i jinde (Praha snad jako jediná moderní Evropě nemá vůbec žádnou byznys či obchodní čtvrť), a že nás zařadí do seznamu ohrožených památek. Oni určují pravdu, my musíme poslouchat!

Rozhodují o tom, kde a jak vysoké stavby smíme stavět! Mrakodrapy ale bývají architektonickými ikonami měst! V roce 2009 vyloučilo UNESCO Drážďany kvůli mostu přes Labe. Tam udělali referendum a most stojí. A nebyl žádný problém…

Letos z UNESCO vystoupily třeba USA nebo Izrael. UNESCO sídlí v Paříži, kde mrakodrapové čtvrti La Défens, kancelářský Tour Montparrnase (210 m) a nedaleký nejvyšší Tour First (231 m) znamenitě ikonicky doplňují téměř sousední Eifellovku (1887, 300 m). A Paříž má nejvíce mrakodrapů v Evropě!

A dál: UNESCO patří nefungujícímu OSN. OSN sídlí v mrakodrapu (115 m), na Manhattanu, tedy už před X lety vyšší, než jakákoli plánovaná budova třeba na Pankráci nebo Olšanské atd.). New York je největší výskyt mrakodrapů ve vesmíru.

OSN má vlastní mrakodrapy třeba ve Vídni (250 m DC Tower 1 s bráchou T2 (o 18 m nižší) doplňuje další mrakodrapy v obchodní čtvrti Donau City a dosavadní nejvyšší rakouský mrakodrap Millennium Tower má 202 metrů, a nejvyšší stavbou Rakouska je nedaleká věž Donauturm, která je o 2 m vyšší. Další misi má OSN i v Ženevě.

Mimochodem: V Nairobi žirafy z přímo sousedícího Národního parku vidí mrakodrapy při pochutnávání se na trávě či listech…

A co v Čechách?

A v Čechách? Nejvyšší český mrakodrap AZ Tower v Brně měří 111 metrů. Nejvyšší v Evropě v Moskvě – Mercury City Tower měří 339 metrů. Nejvyšší budovou světa je s 828 metry Burdž Chalífa v Dubaji.

Podle mne díky BOHU (!), že před 1000 lety neexistovaly instituce neuznávající jiné než své názory typu UNESCO (ač jistě pomohlo řadě míst planety). Dokážete si představit, že by tito „majitelé pravd a ideologií“ povolili jen pidikouštíček Hradčan, ale ne katedrálu? Hmm, třeba, že svatý Vít má sto metrů (96,6 m) a rušil by horizont.

Nepřehlédněte:  Den vypálení Lidic - Holocaust nebyl, to přece vědí všichni

Nebo že by v průběhu staletí samozvaní památkáři (byť mnozí z nich si zachovali soudnost) šli proti výšce kostelů a my dnes neměli stověžatou Prahu?

Tehdy ovšem se ale neustupovalo aktivistům…, jak jednotlivcům, tak přehnaně nátlakovým skupinám, a řešení bývalo jednoduché: z Karlova Mostu v koši do Vltavy!

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close