Krimi

Majitel auta žaluje koncern VW kvůli podvodu

Německý nejvyšší zemský soud se poprvé v historii začíná zabývat případem, v němž se majitel vozu Volkswagen domáhá po koncernu vyrábějící automobily jeho zpětného odkoupení za původní cenu. Důvodem je takzvaná kauza Dieselgate.

Cítí se morálně podveden

Před federálním zemským soudním dvorem v Karlsruhe začíná soudní proces, kdy majitel zakoupeného automobilu žaluje výrobce za úmyslné morální poškození. Soudní dvůr se musí zabývat jak otázkou, zda musí společnost VW platit náhradu škody, tak i tím, jak se má majitel auta vyrovnat s náhradou již najetých kilometrů směrem k výrobci, respektive prodejci.

„Odborníci na právo nejsou úplně zajedno, a to jak v míře zavinění, tak ani ve výpočtu ´škody´kvůli reálně najetým kilometrům ze strany majitele vozidla,“ komentoval spor zástupce spolkového Nejvyššího soudu.

Není jasné, zda soud dá majiteli vozu žádající odškodné za pravdu, a to ani přes poměrně jasné záměrné dodávky automobilů s nezákonně vysokými emisemi toxických oxidů dusíku. Zástupci koncernu VW jsou názoru, že Spolkový soudní dvůr by měl žalobu zcela zamítnout.

Výrobce se cítí nevinen

Výrobce vozidel totiž tvrdí, že vlastník vozu v podstatě neutrpěl žádnou škodu, protože byl schopen své auto používat bez omezení. Žalobce se však domáhá hlavně morální újmy.  

„Já jsem si ten vůz kupoval s tím, že se jedná o nové moderní auto, které splňuje všechny emisní limity a ani v nejmenším jsem netušil, že by to mohlo být jinak,“ hájí se Němec žalující koncern.

Nejvyšší německý soud nejspíš tento týden v kauze nerozhodne. Bude nejspíš zkoumat další fakta. Celý případ je o to to složitější, že si i soudní senát je vědom toho, že pokud by dal žalobci za pravdu, mohl by to být zlomový precedens a ozvaly by se tak další, možná až desítky tisíc podobně „podvedených“ klientů.

Nepřehlédněte:  VIDEO: "Jste satanové a skončíte v pekle," volal muž, který strážníky pro sichr i pokousal

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close