Krimi
Nejnovější

Jak je to s pokutou za roušku? Mohou ji strážníci a policisté vysolit?

Pražané byli o Velikonocích poměrně neposlušní, strážníci  totiž během svátků  zaznamenali 3158 případů  sundaných roušek a dalších asi 500 prohřešků kvůli koronaviru. Od doby zavedení opatření proti koronaviru se už pražští strážníci zabývali 14.634 případy.

A jak to strážníci řešili? Naprostá většina případů skončila domluvou,  lidé  si nechali říci,  ale 89 případů předali strážníci správnímu orgánu, a to bude možná i dost drahé.  Množí se dotazy, zda mohou strážníci dát na místě pokutu za nenošení roušky. V podstatě nemohou, řeší to ve valné většině domluvou,  ale TŘIKRÁT  POZOR.

Pokutu uloží správní orgán

1. To, že nemohou dát pokutu na místě, neznamená, že člověk, který se choval nepřístojně, ušel trestu. Naopak, tresty jsou daleko vyšší, protože strážník oznámí svéhlavého občana  správnímu orgánu (je to příslušný městský či obecní úřad, v Praze magistrát) a ten může uložit fyzické osobě pokutu do 20.000 korun.

Neuposlechnutí výzvy na místě

2. Strážník sice nemůže uložit pokutu za to, že nenosíte roušku, ale může dát pokutu za neuposlechnutí výzvy úřední osoby. A když bude vést člověk nemístné „kydy“ a roušku nenasadí, pak mu právě za neuposlechnutí výzvy úřední osoby může strážník napařit až 10.000 korun na místě.

Až co řekne senát a prezident

3. Parlament už odsouhlasil zákon, který umožňuje, aby policisté a strážníci měli možnost ukládat pokuty až do 10.000 korun lidem, kteří budou porušovat opatření proti šíření koronaviru. Sněmovnou prošel s odřenýma ušima, ale ještě neplatí, musí ho schválit i senát a nakonec podepsat prezident. Zákon by platil stejně dlouho jako opatření proti koronaviru.

Jistě, může se hříšník soudit, na to má každý právo.  Otázka je, zda má taky tu fůru času a případně nějaký ten peníz navíc, když soud prohraje.  A tak je lepší nosit roušky. Pamatujte: Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mne.

Nepřehlédněte:  Vandal poškodil dávkovač na desinfekci
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close