Krimi

Co se dá ještě házet do Vltavy? Koloběžky to nejsou…

Blbost  lidská  je bezmezná. Na druhé straně Švejk říká: „Každej nemůže bejt chytrej, pane obrlajtnant, ti hloupí musejí dělat výjimku, poněvadž kdyby byl každej chytrej, tak by bylo na světě tolik rozumu, že by z toho byl každej druhej člověk úplně blbej.“

No a jsme u toho. Jeden takovej „každej druhej“ hodil elektroskútr pod mostem Barikádníků. Vytáhli ho potápěči pražských hasičů z holešovické a modřanské stanice. Škodovácký elektroskútr BeRider  je možné v Praze a také v Brně sdílet. V Praze je dokonce první hodina zdarma. Na rozdíl od koloběžek, které najdete, nebo už možná ne, naházené do Vltavy kolem Alšova nábřeží, skútry jsou čistý dopravní prostředek, nikdo s nimi nejezdí po chodníku… Takže opravdu jen blbec „mixlý“ s vandalem může něco takového udělat.  Elektroskútr je (zatím?) výjimkou a doufejme, že to tak zůstane. A není to náhodou trestný čin? Škoda za více než pět tisíc korun by tomu nasvědčovala. To nemusí být zrovna laciné. Co na to trestní zákon:

§ 228 Poškození cizí věci

(1) Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

(2) Stejně bude potrestán, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 na věci svědka, znalce nebo tlumočníka pro výkon jejich povinnosti,

b) spáchá-li takový čin na věci jiného pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání,

Nepřehlédněte:  Jednička odstranila automaty i herny, nyní chce i 21 kasin. Podaří se?

c) spáchá-li takový čin na věci, která požívá ochrany podle jiného právního předpisu, nebo

d) způsobí-li takovým činem značnou škodu.

(4) Odnětím svobody na dvě léta až šest let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close